top of page

Figen Moran ile Kadın Tekniği Seminerleri

Sevgili Tango Kadınları,

 

Dansların en tutkulu ve büyülü olanı “Tango” yaşantıma 1997 yılında girdi. Bu içsel dansı öğrenmek ve öğretmek için her gün bilgime yeni bilgiler katarak yolumda ilerledim ve ilerlemeye devam ediyorum. 2000 yılından beri, öncü ve lider Ankara Tango kursu olan Akademitango'da verdiğim Tango Kadın Teknik Derslerim, eğitmenlerimden aldığım dersler doğrultusunda sahip olduğum herşeyi akıl ve mantık süzgecimden geçirerek, 2005 yılında kendi bilgi ve tecrübelerimle yarattığım “Deep Basic” (Derin Temel) formatında vermeye başladım. Burada sizlerin huzurunda beni yetiştiren tüm tango eğitmenlerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. “Deep Basic” Kadın Tekniği Seminerleri, kadın tango dansçılarının ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere “anlaşılır” ve “kolay” bir şekilde ulaşabilmesi için programlanmıştır. Binlerce tango kadınının dansına Deep Basic programıyla dokunarak; danslarından keyif alan ve danslarıyla keyif veren dansçılar yetiştirilmiştir.

 

Peki “Deep Basic” (Derin Temel) nedir?

 

Bir deniz hayal edin. Onu dışarıdan izleyin. Üzerinde uçuşan kuşlar, yüzen gemiler, bazen coşan dalgalar, bazen ay ışığının yarattığı yakamozları göreceksiniz.

 

Denize girip yürümeye, sonra da yüzmeye başladığınızda, dışarıdaki vücut hareketlerinizin içeride farklı bir boyut kazandığını hissedeceksiniz. Daha uzaklara gidebilmek için daha iyi yüzmeyi, dalgalarla “bir vücut” olabilmeyi öğrenmeniz gerekecek!

 

Denizin altı ise başka bir dünyadır!

Bunun için ya kaliteli “derin” bir nefese ya da “teknik donanım”lara ihtiyacınız olacak. Derine indikçe, su altının her bir metresinde “teknik bilgi”nizi hayata geçirmek zorundasınız. Ancak bu şekilde “derin dünya”nın güzelliklerini deneyimleyebilirsiniz. “Derine indikçe” aslında bu derin dünyanın yeni emekleyeni olduğunuzu göreceksiniz. Bu yüzden “öğrendikçe”  hep “yeni başlayan” olduğunuzu hatırlayacaksınız. 

 

Derine indikçe “yeniden dünyaya gelmeye”, rengin her tonunu keşfetmeye ve görmeye alışık olmadığınız canlılarla tanışmaya ne dersiniz? 

 

“Ben oldum” dediğimiz an, kendi gelişimimizi “bitirdiğimiz an”dır…

 

“DEEP BASIC” (DERİN TEMEL)

 

Hedef:

Dansınızda, “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” mantığıyla “Takipçi” değil, kendine güvenerek “Ben de varım” diyen başarılı “Yorumcu” ve partneriyle birlikte “Yaratıcı” tango kadın dançıları yetiştirmeyi hedefler.

 

Kazanımlar:

* Vücut farkındalığınızı artırarak, vücudunuzu “dans vücudu”na dönüştürürsünüz.

* Vücudunuzun limitlerini keşfedersiniz.

* Tüm tango konseptlerine teorik ve uygulamalı olarak hakim olursunuz.

* Başkalarının kopyası değil, vücudunuza en çok yakışan tarzınızı yaratırsınız.

* Dansından sadece keyif alan değil aynı zamanda keyif veren “yorumcu” ve “yaratıcı”  dansçılar olursunuz.

 

Nasıl?

* Kadın Tekniği Seminerlerimize düzenli gelerek,

* Öğrenilen egzersizleri, ders saatleri dışında, düzenli bir şekilde tekrar ederek,

* İnteraktif bir şekilde yürütülen derslerimizde aktif katılımcı olarak,

* Verilen her bilgiyi olduğu gibi kabul etmeden, sorgulayıp, mantık süzgecinizden geçirerek ve bunu “kas hafızası” yerleştirerek,

* Derslerimizdeki “Mini Quiz”lerimize katılarak,

* Size aktarılan tüm bilgileri “Tango Defteri”nize not alarak,

* Öğrendiklerinizi pratiklerde partnerinizle dans ederken minik minik hayata geçirerek.

 

Bizimle dalmaya hazırsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin :)

 

Nasıl Kayıt Olunur?

 

“Deep Basic”, her biri 36 hafta süren, 3 ayrı seviyeden oluşur. Her seviyenin kendi içinde 4-5 dönemden oluşan özel çalışma programı vardır. Her dönem bittiğinde sonraki dönem için yeniden kayıt yaptırabilir ya da kayıt sildirilebilirsiniz. Kadın Tekniği Seminerlerimizden hangisinin size uygun olduğunu anlamak için “Deep Starter”, “Deep Improver”, “Deep Reformer” seviyelerini incelemeniz gerekir.

 

1) DEEP Starters(36 hafta):

Kaç yıldır dans ediyor olmanız önemli değildir. Kadın Tekniği Seminerlerimize ilk kez katılacak olanlar, temel bilgilerini tekrar hatırlamak isteyenler, kadın tango eğitmeni olmak isteyip bilgilerini düzenlemek ve ders müfredatını oluşturmak isteyenler katılabilir.

 

Bu seviye, 4 ayrı dönemden oluşur:

1. Dönem (12 hafta)

2. Dönem (8 hafta)

3. Dönem (8 hafta)

4. Dönem (8 hafta)

 

2) DEEP Improver (36 hafta):

Deep Starter seviyesini tamamlamış olanlar, herhangi bir kadın tekniği alınmamış ise, kaliteli yürüyüş, sarılma, pivot ve ochos (sekizler) bilgilerini öğrenmiş olanlar, tango eğitmeni olmak isteyip bilgilerini düzenlemek ve ders müfredatını yaratmak isteyenler katılabilir.

 

Bu seviye, 4 ayrı dönemden oluşur:

1. Dönem (12 hafta)

2. Dönem (8 hafta)

3. Dönem (8 hafta)

4. Dönem (8 hafta)

 

3) DEEP Reformer (36 hafta):

Deep Improver seviyesini tamamlamış olanlar, her hangi bir kadın tekniği alınmamış ise, en az 3 yıldır dans edenler ve kaliteli yürüyüş, sarılma, pivot, ochos, giros, boleos konularına hakim olanlar katılabilir. Deep Reformer seviyesinde tangonun görünmeyen boyut bilgileri en ince detaylarıyla verilir.

 

Bu seviye, 5 ayrı dönemden oluşur:

1. Dönem (12 hafta)

2. Dönem (8 hafta)

3. Dönem (8 hafta)

4. Dönem (4 hafta)

5. Dönem (4 hafta)

 

ÖNEMLİ NOT:

Yoğun iş hayatı ve günlük koşturmacalar sebebiyle zaman sıkıntısı yaşayan tecrübeli kadın tango dansçılarını elbette unutmadık :) Bazı özel tango konseptlerinde yoğunlaşmak üzere, her sezon temalı “Boleos”, “Müzikal Yorumcu Olmak” “Giros, Dinamikleri ve Müzikalitesi” gibi Kadın Tekniği Seminerlerimizi de sizler için açtık. Bu temalı kadın tekniği seminerlerimiz aslında Deep Basic programının içinde işlenmektedir. Bu seminerlere sezon içinde aradan girme fırsatını yakalayabilirsiniz. 

 

Saygı ve Sevgilerimle,

Figen Moran

Akademitango (Kurucu ve Sertifikalı Eğitmen)

www.akademitango.com

www.estilotangostore.com

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page